Ako sa vyznať v pesticídoch ?
Hobby/záhradaVinice
Pesticídov je celý rad, podľa určenia na ničenie určitého organizmu pesticídy delíme na.Pod súhrnným názvom PESTICÍDY sa skrývajú všetky prípravky, ktoré sú určené na ničenie rastlinných i živočíšnych škodcov alebo aj na ochranu rastlín.
- Aficidy: prípravky určené na ničenie vošiek
- Akaricídy: prípravky určené na ničenie roztočov
- Algicídy: prípravky určené na ničenie rias
- Arborocídy: pesticídy určené na ničenie stromov a kríkov
- Fungicídy: prostriedky určené na ochranu pred hubovými chorobami
- Herbicídy: pesticídy určené na ničenie rastlín (burín)
- Insekticídy: prípravky určené na ničenie hmyzu (dezinsekcia)
- Molluskocidy: prostriedky určené na ničenie mäkkýšov
- Nematocídy: prostriedky určené na ničenie hlístic a iných červov
- Piscicídy: prípravky určené na ničenie rýb
- Rodenticídy: prípravky určené na ničenie hlodavcov (deratizácia)
Podľa pôsobenia sa pesticídy ďalej delia nás:
- kontaktné – účinná látka zostáva na povrchu rastliny, prenos dotykom
- systémové – účinná látka preniká do rastliny, napadá pletivá, a tým rastlinu zabíja
- respiračné – prenos vzduchom
- požerové – prenos tráviacim ústrojenstvom
Podľa pôvodu sú dostupné tieto pesticídy:
- prírodného pôvodu
- syntetické látky
- biopreparáty
Ako rozumieť údajom uvedeným na etiketách?
- Kontaktné prípravky - účinná látka nepreniká do rastlín, zostáva iba na povrchu v mieste aplikácie. Pri aplikácii je nutné dôkladne ošetriť celú rastlinu. Prenikajú do tela patogéna a zabraňujú klíčeniu spór. Pre dobrú ochranu je potrebné vytvoriť súvislý film. Doba účinku je 12 dní, pri silnom tlaku 5-7 dní. Pri veľmi silnom tlaku nie sú na aplikáciu vhodné. Po daždi so zrážkami nad 25 mm sú zmyté kompletne a nie sú tak ďalej účinné. Nevzniká tu rezistencia. Väčšina z nich sú iba preventívne (meďnaté, sírnaté, atď.).
- Systémové prípravky - účinná látka preniká do rastlín a je rozvádzaná v celej rastline. Prenikajú do pletív rastliny a prostredníctvom rastlinných štiav prechádzajú celou rastlinou a chránia tak aj nové prírastky. Používajú sa pri veľmi silných a dlho pretrvávajúcich infekčných podmienkach a ich účinok trvá 12-14 dní a pri silnom tlaku 8-10 dní. Odporúča sa použiť ich v bloku aspoň 2x po sebe. Nevyžadujú pokrytie celej rastliny.
- Prípravky s hĺbkovým účinkom - účinná látka preniká do hlbších vrstiev rastlinných pletív, ale nie je rozvádzaná v celej rastline. Niekedy tiež nazývané lokálne systémové. Prenikajú do pletív rastliny a majú lokálny účinok, tzn. že sa pohybujú iba z jednej strany či časti listu na druhú stranu. Doba účinku je 12 dní a pri silnom tlaku 5-7 dní. Pri veľmi silnom tlaku a dlho pretrvávajúcich infekčných podmienkach by sa musel postrek aplikovať po 4-5 dňoch, čo nie je vhodné kvôli vzniku rezistencie.
- Prípravky translaminárne - prenikajú do pletív translaminárne. Obvykle sa uvoľňujú pary, ktoré „obalia“ celú rastlinu a chránia tak aj neošetrené miesta. Spravidla však vyžadujú dokonalé pokrytie rastliny. Doba účinku je 12-14 dní a pri silnom tlaku 8-10 dní. Pri veľmi silnom tlaku a dlho pretrvávajúcich infekčných podmienkach 6-8 dní.
- Aplikácia preemergentne - väčšinou sa tento pojem vyskytuje u herbicídov, tj prípravkov hubiacich buriny. Jedná sa o aplikáciu prípravku postrekom ešte pred vzídením kultúrnej rastliny alebo buriny. Špecifikácie sú vždy uvedené na konkrétnom príbalovom letáku
- Aplikácia postemergentne - väčšinou sa tento pojem vyskytuje u herbicídov, tj prípravkov hubiacich buriny. Jedná sa o aplikáciu prípravku postrekom po vzídení kultúrnej rastliny alebo buriny. Špecifikácie sú vždy uvedené na konkrétnom príbalovom letáku.
- Selektívny herbicíd - prípravok hubiaci určite druhy burín - jednomaternicové alebo dvojmaternicové (nie je možné hubiť obe skupiny zároveň).
- Totálny herbicíd - prípravok hubiaci všetky druhy burín (jednomaternicové i dvojmaternicové), vrátane kultúrnych rastlín (hubí všetku vegetáciu)